Szén-monoxid télen, nyáron
A fűtési szezon végével csökken valamelyest, de nem szűnik meg teljesen a szén-monoxid mérgezés kialakulásának veszélye. Az egész évben használt gázüzemű átfolyós vízmelegítők, bojlerek és az időszakosan használt fatüzelésű kályhák, kandallók karbantartásának elmulasztása esetén, a fűtési szezonon kívül is fennáll a szén-monoxid mérgezés kialakulásának kockázata.
Április hónapban összesen húsz esetben riasztották a fővárosi tűzoltókat a mérgező gáz miatt, májusban még nem volt szén-monoxid miatti riasztás Budapesten. Április hónapban három felnőtt és egy gyermek szenvedett valamilyen fokú mérgezést.
Az elmúlt évekhez képest szokatlanul hideg tavaszi időjárás miatt a fűtési szezon kitolódott, emiatt a tüzelő-fűtő berendezések fokozott igénybevételnek voltak kitéve. Az eszközök karbantartását célszerű a következő fűtési szezon előtt, még a nyár folyamán betervezni.
Vannak azonban olyan eszközök, amelyek karbantartás hiányában, vagy szabálytalan bekötés esetén, a fűtési szezonon kívül is veszélyt jelenhetnek.
A szén-monoxiddal kapcsolatos balesetek több mint fele a fürdőszobákban történik. Az okok között pedig, a levegő-utánpótlás hiánya szerepel az első helyen. A gázüzemű átfolyós vízmelegítők, vagy a bojlerek, és a páraelszívók egyidejű működése esetén egy teljesen zárt fürdőszobában percek alatt elhasználódik a rendelkezésre álló levegő. Az így keletkező vákuum hatására az égéstermékek visszaáramlanak a kéményből a készülékbe, majd a fürdőszobába.
Szöveg: BM OKF