A fűtési szezon veszélyei
Lakossági tájékoztató arról, hogy mire kell figyelni a fűtés kapcsán.
A légszennyezéssel kapcsolatos lakossági panaszok, bejelentések nyáron a kerti grillszezon, télen pedig a fűtési időszak kezdetével érkeznek a jegyzőhöz. A fűtéssel összefüggésben általában az okozza a problémát, hogy a fűtési költségek csökkentése érdekében sokan az otthoni fűtőberendezéseikben égetik el a háztartásban felgyülemlett hulladékot. Ez amellett, hogy jogellenes és bírsággal sújtandó, nagymértékben szennyezi a környezetünket, károsítja az emberi egészséget, sőt könnyen életveszélyes állapotokat idézhet elő az otthonokban.
Az elmúlt évek tapasztalatai szerint a kerület lakossága jelentős többsége jogkövető, de sajnos még mindig előfordulnak fűtéssel összefüggő, emberi életeket követelő tűzesetek.
Amire figyelni kell:
- szilárdtüzelésű fűtőberendezésben a hulladéknak minősülő anyagok közül kizárólag papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen, száraz fahulladék égethető el;
- ne fűtsenek háztartási hulladékkal, lakozott, festett vagy nedves fával, mert egyrészt mérgező gázokat bocsátanak ki, másrészt fokozzák a kéményben a kátrány és a korom lerakódását. Az ilyen lerakódások miatt leszűkül a kémény belseje, a füst visszaáramolhat a házba, illetve a lerakódott vastag korom- és kátrányréteg a fűtés hatására izzani kezd és akár meg is gyulladhat, ami lakástűzhöz vezethet;
- mindenki a tüzelőberendezéséhez használható tüzelőanyagokkal fűtsön, a kémények kialakítását, karbantartását, ellenőrzését és tisztítását pedig szakemberrel végeztesse el. A házilag barkácsolt berendezések életveszélyesek lehetnek.
- a szénmonoxid mérgezések elkerülése érdekében a lakás megfelelő szellőzéséről is gondoskodni kell. Az is nagyon fontos, hogy évente rendszeresen ellenőriztessék tüzelő-fűtő berendezéseiket, továbbá rendelkezzenek szén-monoxid- és füstérzékelővel, mely készülék életet menthet. Azokat, akik szociális helyzetük miatt nem képesek a megfelelő tüzelőanyag vagy szénmonoxid érzékelő berendezés beszerzésére, Önkormányzatunk szociális támogatással tudja támogatni, melynek feltételeiről a honlapon (bpxv.hu), telefonon (+36 1 305-3185), illetve személyesen az Ügyfélszolgálati Irodán érdeklődhetnek.
A hulladékkal történő tüzelés jogellenes tevékenység. Az illegális égetéseket a járási hivatalok vizsgálják, és megtilthatják a tevékenységet, illetve 300 000 Ft-ig terjedő levegőtisztaság-védelmi bírságot szabhatnak ki.
Amennyiben elszenvedő alanyaivá válnak a zavaró, irritáló, feltehetően az egészségre ártalmas légszennyezésnek, próbálják meg azt dokumentálni (fotó, videó), illetve tanúkkal alátámasztani. A jogsértéssel összefüggésben hatósági eljárás lefolytatására és annak eredményeként bírság kiszabására a Budapest Főváros Kormányhivatala XV. kerületi Hivatala (1153 Budapest, Bácska u. 14.) rendelkezik hatósági jogkörrel. Fontos, hogy a bejelentésükben jelöljék meg a szennyezés forrását, mert a kormányhivatal csak ennek ismeretében tudja megindítani az eljárást.
Dr. Kevevári Edit s.k.
jegyző
(Fotó: illusztráció / Pixabay)