Társasházak törvényességi felügyelete
A társasház működésének, a társasház szerveinek és e szervek működésének törvényességi felügyeletét Budapesten a társasház címe szerint illetékes kerületi jegyző látja el.
Kérjük, hogy Budapest Főváros XV. kerület Önkormányzatának Jegyzőjéhez csak a Budapest XV. kerületben található társasházak ügyében nyújtsanak be törvényességi felügyelettel kapcsolatos megkereséseket.
A jegyző hivatalból, vagy bejelentésre elsősorban azt ellenőrzi, hogy az adott társasház működése összhangban van-e a törvényi előírásokkal:
- alapító okirata, szervezeti-működési szabályzata és azok módosítása megfelel-e a jogszabályoknak,
- működése, közgyűlési határozata megfelel-e a jogszabályoknak, az alapító okiratnak és a szervezeti-működési szabályzatnak, és
- működése megfelel-e a közgyűlési határozatokban foglaltaknak.
A törvényességi felügyelet nem terjed ki az olyan ügyre, amelyben bírósági, hatósági eljárásnak van helye.
Az eljárás nem irányulhat továbbá a társasház működésének gazdaságossági vagy célszerűségi szempontból való ellenőrzésére.
Az eljárás megindítására rendelkezésére álló idő: az eseményről történő tudomásszerzéstől számított 30 nap, de legfeljebb az esemény bekövetkezésétől számított 1 év.
Bejelentéssel élhetnek:
- a társasházi tulajdonostárs, valamint meghatalmazottja, ha igazolja tulajdonjogát, illetve a meghatalmazás tényét,
- a közös képviselő vagy az intézőbizottság elnöke, ha igazolja a megválasztás tényét.
A fenti jogosultság igazolása a bejelentő kötelezettsége, amelyet a bejelentéssel egyidejűleg kell megtennie.
A jegyző eljárás során az alábbi cselekményekre jogosult:
A jegyző bekérheti vagy a helyszínen megtekintheti a társasház működésével kapcsolatos iratokat, a közös képviselőt személyesen meghallgathatja, illetve tőle írásbeli nyilatkozatot kérhet, helyszíni ellenőrzés tarthat.
A jegyző a törvényesség helyreállítása céljából írásbeli felhívást bocsáthat ki. A felhívás kibocsátására nincs jogszabályban előírt határidő.
Ha a felhívás kibocsátását követően (az abban előírt határidőig) a társasház működésének törvényessége nem állt helyre, a jegyző törvényességi ellenőrzési jogkörében eljárva keresettel a bírósághoz fordulhat.
A jegyző törvényességi felügyelete nem terjed ki az alábbiakra:
- kisebbségben maradt tulajdonos megtámadja a közgyűlési határozatot (ezzel bírósághoz kell fordulnia)
- közös képviselő elleni büntetőfeljelentés, kártérítési per indítása (rendőrségi vagy bírósági hatáskör)
- a rezsicsökkentéssel kapcsolatos hirdetményekkel összefüggő panaszkezelés (fogyasztóvédelmi hatóság hatásköre)
- a társasházkezelést végző, illetve a közös képviseletet ellátó cég vagy vállalkozó kötelező regisztráció nélkül végzi tevékenységét [ennek ellenőrzését, és a regisztrációt a megyei (fővárosi) kormányhivatalok járási (kerületi) hivatalainál lehet kérni]
- elszámolási viták (bírósági hatáskör)
- számviteli előírásokat sértő könyvelés (szabálysértési- vagy büntetőeljárás illetve kártérítési per tárgya lehet)
- egyéb ügyek, így a társasházban végzett zajos tevékenység, szomszédviták, az állattartási problémák; ezeket illetően hatósági eljárást kell, illetve lehet kezdeményezni az ügyben illetékes szerveknél
A jegyző törvényességi felügyelete tehát kizárólag a társasház belső szabályzatainak ellenőrzésére, illetve a társasház működésének, határozatainak és a legfőbb döntéshozó szerv határozatainak törvényességi ellenőrzéseire terjed ki, azaz arra, hogy azok megfelelnek-e a jogszabályoknak és a társasház szabályzatainak.
Azok a társasházi ügyek, amelyeknek tárgya a közös képviselővel, az intézőbizottsággal vagy a számvizsgáló bizottsággal kialakult személyes konfliktus eldöntése, nem tartoznak a törvényességi felügyeleti illetve jegyzői hatáskörbe.
Felhívjuk a figyelmet arra is, hogy a törvényességi felügyeleti eljárás nem minősül az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény szerinti közigazgatási eljárásnak, így a törvényességi felhívás, az eljárás felhívás kibocsátása nélküli lezárása vagy az eljárás megszüntetése ellen nincs helye közigazgatási jogorvoslatnak.