Menu

Október 23-ai megemlékezés és koszorúzás a Kopjafánál

2022.10.24.

Budapest Főváros XV. kerület Rákospalota, Pestújhely, Újpalota Önkormányzata egy megemlékezéssel hajtott fejet az 1956-os forradalom és szabadságharc hősei előtt. A Kopjafánál tartott eseményt koszorúzási ünnepség zárta.

A megemlékezésen megjelent Cserdiné Németh Angéla polgármester, Barkóczi Balázs országgyűlési képviselő, Tóth Veronika, Tóth Imre és dr. Matlák Gábor alpolgármester, valamint dr. Kevevári Edit aljegyző is. De részt vettek az eseményen az önkormányzati képviselők, a nemzetiségi önkormányzatok és a Gyermek és Ifjúsági Önkormányzat képviselői, a pártok és civil szervezetek vezetői, valamint az egyházi vezetők is.

„66 évvel ezelőtt, 1956. október 23-án egy elnyomásban és hazugságban tartott nemzetben ébredt fel az önrendelkezés, a szabadság és a függetlenség iránti vágy és tetterő. A diktatúra és a gyűlölet, a manipuláció és az elhallgatás súlyos terhekkel teli évei után magyarok milliói mondták azt, hogy elég volt az elnyomásból és az önkényuralomból. Elég volt a nélkülözésből és a félelemből, elég volt a kilátástalanságból és a fenyegetésből”

– kezdte ünnepi beszédét Barkóczi Balázs, amely előtt Simon Gergely, a Dózsa György Gimnázium és Táncművészeti Szakgimnázium tanulója szavalt.

A magyar forradalmat és szabadságharcot kíméletlenül és kegyetlenül eltiporták a túlerőben lévő idegen csapatok. A forradalom ugyan elbukott, de időben és földrajzilag is messze érő hatást gyakorolt. A demokratikus eszmék és a függetlenség iránti vágyat többé nem lehetett kioltani, folytatta beszédében az országgyűlési képviselő.

Ahogyan 1956-ban hazánk ellen, úgy 2022 februárjában a szomszédos Ukrajna ellen indított hódító hadjáratot Moszkva. Nekünk, magyaroknak különösen éles emlékeink vannak a megszállásról és a nagyhatalmi erőszakról. Ahogyan ezek a tapasztalataink, úgy a forradalom résztvevői, majd az azt követő megtorlások elszenvedői és áldozatai is köteleznek bennünket az agresszió célpontjává vált ország, a védtelen és megszállt nép melletti egyértelmű kiállásra.

A fegyveres agresszorral szembeni összefogásban a 21. századi Európában – az Európai Unió és a NATO tagjaként – szövetségesi és morális kötelezettségeink is vannak.

[…] Európának és szövetségeseinek, így hazánknak is kötelessége fellépnie Oroszország ellen a demokratikus normák védelme érdekében. A meghozott gazdasági szankciók a kormánypropaganda szólamaival szemben nagyon is működnek – mi több, a belső használatra a szövetséges nyugatot nagy hangon ostorozó „utcai harcos” magyar kormányfő Brüsszelben fegyelmezetten és egytől egyig megszavazta ezeket a szankciókat.

Szégyenteljes és méltatlan, de ami legalább ilyen fontos, teljességgel történelmietlen és hazug a magyar miniszterelnök kettős beszéde. Egy európai uniós ország kormányfője részéről elfogadhatatlan, az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc történéseinek és egy egész nemzet áldozathozatalának ismeretében pedig különösen hitvány és kínos ez a politikai szélhámosság.

Magyarországnak ma – csakúgy, mint 1956 hősei és áldozatai harcoltak érte – a demokráciáért kell küzdenie. Történelmünk során túl sokszor és túl fájdalmas következményeket elszenvedve álltunk már – ritka magabiztosan és önhitt vaksággal – a rossz oldalon.”

Végül azzal zárta gondolatait, hogy:

„Felelősséggel tartozunk a demokratikus értékek megőrzéséért – tartozunk ezzel elődeinknek, az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc nemes és tiszta emlékének. Ahogyan tartozunk ezzel az utánunk jövő fiatalabb generációknak, gyermekeinknek – Magyarország, Budapest és a Tizenötödik kerület békés és demokratikus jövője érdekében.“

Végül koszorúzási ünnepséggel zárult a megemlékezés. A XV. kerület Önkormányzata nevében Cserdiné Németh Angéla, Barkóczi Balázs és Dr. Kevevári Edit helyezett el koszorút.

Az ünnepi műsorban közreműködött a Hubay Jenő Ifjúsági Fúvószenekar Kőrösy Róbert vezényletével.