Menu

Leggyakoribb háztartási baleset a szén-monoxid-mérgezés

2015.10.21.

Figyelemfelkeltő sajtótájékoztatót tartott október 16-án a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság és a FŐKÉTÜSZ egy belvárosi társasház tetején.

A szén-monoxid-mérgezés az egyik leggyakoribb háztartási baleset, amelyet legtöbbször a nem megfelelő műszaki állapotú, vagy a helytelenül használt tüzelőberendezés, kémény, kályha, kandalló, gázsütő, gázszárító, gázkazán, gáz vízmelegítő vagy vegyes tüzelésű kazán okoz. A szénvegyületek tökéletlen égése során képződő színtelen, szagtalan gáz valamely rendellenesség miatt a lakótérbe kerül, és megmérgezi az ott tartózkodókat. A fűtési szezon kezdetén fontos, hogy felhívjuk az emberek figyelmét a fűtőberendezések rendszeres ellenőrzésére és karbantartására, valamint a szén-monoxid mérő berendezések rendeltetésszerű használatára. Ennek okán rendezte meg a két társszerv a sajtótájékoztatót, amelyen a sajtó képviselői betekintést kaptak az elmúlt év szén-monoxid-mérgezéseinek statisztikai adataiba is.

A sajtótájékoztatón először Varga Ferenc tűzoltó dandártábornok, a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója szólalt meg, aki beszédében elmondta, hogy Budapesten 2014. október 6. és 2015. október 12. között százkilencvenkettő szén-monoxid-mérgezéssel kapcsolatos esethez kellett vonulniuk a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság tűzoltóinak. Az említett időszakban kilencvennyolcan szenvedtek szén-monoxid-mérgezést. Az igazgató hozzátette, hogy idén csak szeptember 1. és október 12. között tizenöt alkalommal kellett vonulniuk az igazgatóság tűzoltó egységeinek, öt ember került kórházba mérgezéssel. A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóságnál rendelkezésre álló adatok szerint a vizsgált időszakban kettő felnőtt vesztette életét szén-monoxid-mérgezés következtében. A katasztrófavédelem tapasztalatai szerint sok helyen már felszereltek szén-monoxid-érzékelőket, a riasztó eszközök több mint nyolcvan esetben mentették meg a lakásban tartózkodók életét – hangsúlyozta a tábornok.

Ezt követően Kovács Balázs, a FŐKÜTÉSZ Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft. ügyvezető igazgatója beszédében elmondta, hogy a társaság 2014-es évi statisztikai adatai szerint a fővárosban a szén-monoxid-mérgezések ötvennégy százalékát a meghibásodott mérőeszközök, vagy a berendezések karbantartásának elmulasztása okozta. A mérgezés harminckilenc százaléka a fokozott légzárású nyílászárók és fürdőszobai ventilátorok használatából adódóan keletkezett. Az ügyvezető igazgató az elmúlt év adatai mellett beszámolt a 2015-ös év ellenőrzéseiről is. Elmondta, hogy idén ötszázhetvenezer lakás ellenőrzése történt meg. A kéményseprők kétezer ingatlan esetében találtak életveszélyes kéményt. Az ügyvezető igazgató beszéde zárásaként kiemelte, hogy idén bővült az ingyenes SMS/E-mail értesítések köre, amelynek köszönhetően a lakosok időben értesülnek az ellenőrzések időpontjairól.

A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a lakosság figyelmét, hogy a tragédiák és balesetek odafigyeléssel, öngondoskodással megelőzhetőek!

A legfontosabb, hogy az állampolgárok minden fűtési szezon előtt ellenőriztessék a tüzelő- és fűtőberendezések, illetve a kémények műszaki állapotát – ezzel máris fontos lépést tesznek saját biztonságuk érdekében. Az ellenőrzést szakemberre kell bízni, aki a műszaki biztonsági felülvizsgálat elvégzésére is jogosult. Fontos az is, hogy azokat a helyiségeket, amelyekben a tüzelőberendezések találhatóak, rendszeresen szellőztessék, így is megakadályozható a mérgező gázok felhalmozódása. A szellőző nyílásokat semmilyen esetben sem szabad eltömni, elzárni, és szabad keresztmetszetüket időszakonként ellenőrizni kell.

A balesetek megelőzése érdekében különös gondot kell fordítani a kémények karbantartására is, hiszen a tragédiák gyakori oka a nem megfelelően működő kémény. Budapest területén ez év szeptemberéig az ellenőrzés alá vont lakások 12,5 százalékába nem tudott bejutni a kéményseprő, ennyi helyen nem sikerült elvégezni az égéstermék-elvezető időszakos felülvizsgálatát, ellenőrzését. Ezeknek az ingatlanoknak a tulajdonosával, használójával szemben szükség esetén a tűzvédelmi hatóság eljárást kezdeményezhet.

A kéményseprő-ipari közszolgáltató a vizsgálatai során közel kétezer ingatlan égéstermék-elvezetőjével kapcsolatban állapította meg, hogy közvetlenül veszélyezteti az ott élők élet- és vagyonbiztonságát. A kéményseprők valamennyi esetben értesítették a területileg illetékes tűzvédelmi hatóságot, amely haladéktalanul megtiltotta az égéstermék-elvezető további használatát a hiányosság megszüntetéséig, illetve annak a hatóság felé történő igazolásáig.

A Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság felhívja a figyelmet arra, hogy az ügyfélpanaszokat csak akkor tudja kivizsgálni, ha azzal az ügyfél előzetesen, dokumentálható módon a Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft-hoz (FŐKÉTÜSZ), korábban bejelentéssel fordult.

A legfontosabb tanácsok:

Rendszeresen ellenőriztesse a kéményeket, a kazánokat, kályhákat, ezeket szakemberrel szereltesse be, vizsgáltassa felül!

Ügyeljen arra, hogy a szellőzőnyílások mindig szabadon maradjanak!

Rendszeresen szellőztesse a tüzelő-, fűtőberendezések helyiségeit!

Szerezzen be szén-monoxid-érzékelő jelzőkészüléket, amely a mérgezés veszélyére figyelmezteti Önt!