Kórház-e az „Észak-Pesti Kórház”?
Sokan tudják, hogy mai Pestújhely Őrjárat utcai területén valamikor (akkor Székely utcában) magántulajdonú kórház működött. Az 1910-es években a kórház az Országos Munkás- és Betegsegélyező és Balesetbiztosító Pénztár tulajdona volt, majd az 1920-as évek végétől az OTI-hoz került. A II. világháborút követően a terület a szovjet hadsereg által üzemeltetett katonai kórház lett.
A szovjet hadsereg leszerelte a kórház műszereit és a kivonulásakor – 1991 áprilisában – hazaszállította azokat, megmaradtak az üres falak, ezzel megszűnt a kórház.
1992-ben az ingatlan a fővárosi és a kerületi önkormányzat közös tulajdonában került azzal, hogy ott ismét működő kórházat hozzanak létre 1995.december 31-ig. A tulajdonosoknak ehhez pénzük nem volt, ezért olyan alapítványt hoztak létre, – reményeikre támaszkodva – amelyben az egészségügyi intézménynek az „Észak-Pesti Kórház” elnevezést adták. Az alapító okiratban a feladatok között valóban szerepeltették is „a fekvőbeteg ellátás”-t.
Ezt az „Észak-Pesti Kórház” alapítványt a Fővárosi Bíróság 1992. május 20-án kelt végzésével nyilvántartásba is vette. A végzésben az alapítvány céljaként a következő olvasható: „A XV. kerület, valamint az észak-pesti régió gyógyító-megelőző ellátását szolgáló kórház-rekonstrukcióhoz és a további fejlesztéshez szükséges források megteremtésének elősegítése.”
Mivel ez a törekvés nem valósult meg 1995 év végéig, a fővárosi közgyűlés és a kerületi képviselő-testület a „fekvőbeteg ellátás”-t az alapító okiratból 2000-ben törölte, viszont a „kórház” elnevezést továbbra is megtartotta.
Ez a mára kiüresedett, tartalom nélküli elnevezés téveszthet meg sokunkat, amikor a közismert néven említjük az intézményt.
Ideje lenne, hogy a tartalom és a forma összhangja a valósághoz igazodjon.
dr. Ódor József