Helytörténeti fasor Rákospalotán
Budapest Főváros XV. kerületi Önkormányzat Képviselő-testülete 2011-ben úgy döntött, hogy városrészenként helytörténeti fasort állít, azon neves személyiségek, szervezetek és családok részére, akik tevékenységükkel hozzájárultak a kerületrész szellemi és környezeti fejlődéséhez. 1922. november 8-án Rákospalota nagyközség képviselő-testülete kimondta, hogy a várossá alakulást egyhangúlag támogatja. Emlékezve erre a napra a Rákospalotán kialakításra került Helytörténeti Fasor emléktábláinak felavatására 2013. november 8-án kerül sor.
A hagyományok és az ősök tisztelete, a nemzeti összetartozás és a határtalan összefogás jegyében a helytörténeti fasor fáinak elültetésére a XV. kerület és Rákospalota városrész lakóival, a III. Magyar Világtalálkozó kapcsán a Panoráma Világklub, a Társklubok, valamint a Házat – Hazát Alapítvány képviselővel közösen került sor május 23-án a Rákospalotai Magyarok Nagyasszonya Templom körül.
A kerületrész lokálpatriótái és civil szervezetei és egyházközségei a Csokonai Művelődési Központ – Rákospalota, Pestújhely és Újpalota Helytörténeti Gyűjteményének segítségével tettek javaslatot azokra a kerületrész életében kiemelkedő személyiségekre, a kerületrészhez kötődő polgárokra, akiknek a fasorban emlékét tábla őrzi ezentúl. Hajdani köztisztviselők, tisztségviselők, meghatározó egyházi személyiségek, intézményvezetők, orvosok, művészek kaptak helyet a 103 felavatásra kerülő kis méretű táblán. Nagyobb tábla emlékezik meg a XVIII. század óta máig Rákospalotán élő családokról, valamint korábbi, de akár máig is élő civil intézményekről, többek között a Rákospalotai Ipartestületről, a Clarisseumról, a Rákospalotai Múzeumról, a Szent István Bélyeggyűjtő Körről, a Tavasz Női Karról és a Rákospalotai Szilas Néptáncegyüttesről, a Testvériség S. E-ről és a REAC-ról.
Az avató ünnepségre és az azt követő közös emlékezésre, anekdotázásra 2013. november 8-án, pénteken délután 17.00 órától kerül sor. A Dózsa György Gimnázium és Táncművészeti Szakközépiskola épületében (1151 Budapest, Fő út 70.) kezdődő, majd a Rákospalotai Magyarok Nagyasszonya Templom körül (1153 Budapest, Széchenyi tér) folytatódó ünnepség keretében a kerületrészhez kötődő művészek, Knoll Nelli, a Rákospalota Szilas Néptáncegyüttes és a Dózsa György Gimnázium és Táncművészeti Szakközépiskola drámatagozatos diákjai kedveskednek ünnepi műsorral a résztvevőknek. Ünnepi köszöntőt László Tamás polgármester, országgyűlési képviselő mond.
Este minden résztvevőt a Dózsa György Gimnázium vár vissza a kerület múltjáról, az elődökről, a kiemelkedő személyiségek életútjáról történő közös megemlékezésre.
Letölthető anyagok:
– meghívó