Graffitikről szakértőtől
Csütörtökön délután Hajdu József Ferenc fotóművész, nyugalmazott főiskolai adjunktus diákok számára kötetlen szakmai beszélgetést, tárlatvezetést tartott „A művészi graffiti” című kiállításán, az Újpalotai Közösségi Házban.
Sajnos, csak a Hartyán NOK diákjai Gulyás Gabi tanárnő vezetésével és néhány más érdeklődő látogatott el ezen a délutánon a helyszínre, akik viszont érdeklődéssel hallgatták a szakértő kalauzolását.
A kiállítás március 21-től volt látható, s a megnyitóján Adorján Gábor graffiti művész is megmutatta a nyilvánosság előtt, hogy igenis létezik művészi graffiti.
-Sokan úgy gondolják, hogy egy tiltott tevékenységet végeznek, pedig tudni kell, hogy lehet legálisan is mindezt tenni- mondta Hajdu J. Ferenc. Amint az előadáson is elhangzott, az önkormányzatok jelölik ki, engedélyezik, hogy hol lehet mindezt a művészi tevékenységet végezni: a „legálfalakon”.
Az adjunktus bemutatta a diákoknak a graffiti típusait is: így megismerhettük a betűfestészetet, s megtudhattuk, hogy az igazi graffiti művészet a fej- és arcábrázolásoknál kezdődik, s van, hogy a művész 32 színnel írja fel a nevét az alkotásra.
-Ma már vászonra is fújnak az igazi művészek, s sokan mindezt megrendelésre teszik – hangzott el. Fény derült arra is, hogy a magyar graffiti deréktól felfele ábrázol általában, s hogy léteznek mesefigurákat ábrázoló graffitik is, melyek a gyerekek lelkivilágára hat jól.
-Sokkal jobb például egy orvosi rendelőben színes falak között várakozni az orvosra egy gyerekkel, mint a puszta fehér falakat bámulni. Ugyanígy megrendelésre készülnek a reklámgraffitik is pl. egy lakásbelső, egy vendéglátó hely belső falainak festése, de akár egy tűzfal befújása is.
Az előadást követően a jelenlévő diákok is megmutatták, megmutathatták saját műveiket a fotóművésznek, aki rögtön értékelte is azokat, s több gyermeket arra biztatott, hogy folytassa munkáját.
Hajdu J. Ferenc immáron a harmadik – graffitivel foglalkozó – könyvén dolgozik, amely segítséget nyújthat a művészi garffitivel foglalkozók számára, ám a kiadáshoz a megfelelő szponzort még várja. Talán érdemes lenne elgondolkodni azon, hogy milyen sok hely, fal, kerítés van, amelyet művészi graffitivel legálisan szebbé, a környezetébe illeszkedővé tenni.
Kapcsolódó cikkek:
Szántó Dávid élménybeszámolója a Hartyánban
A művészi graffiti
Képes beszámoló