Menu

Emlékmenet az áldozatokért

2016.08.24.

A Hitler−Sztálin paktum aláírásának napja lett az emléknap.

Emlékmenettel tisztelegtek a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapján az áldozatok emléke előtt augusztus 23-án.

Az Emlékezet útja rendezvény résztvevői a Cipők a Duna-parton emlékműtől indultak, majd a Terror Háza Múzeum előtt tartottak megemlékezést.

A menethez csatlakozott Hajdu László polgármester és Csonka László önkormányzati képviselő is.

MTI Fotó: Bruzák Noémi

MTI Fotó: Bruzák Noémi

A 2008 júniusában, Prágában tartott Európa lelkiismerete és a kommunizmus című nemzetközi konferencia megnyitóbeszédében Václav Havel, volt cseh államfő kijelentette: „Európa rendkívüli felelősséget visel a nácizmusért és a kommunizmusért, azért a két totalitárius rendszerért, amelyek ezen a földrészen születtek”. A konferencia résztvevői javasolták, hogy augusztus 23-át nyilvánítsák a totalitárius rendszerek áldozatainak emléknapjává – írja a Wikipédia.

2008 szeptemberében magyar, észt, brit, német és lett képviselők hasonló értelmű nyilatkozattervezetet terjesztettek az Európai Parlament (EP) elé. Az EP 2009 áprilisában állásfoglalást szavazott meg a totalitárius rendszerekről, és ebben javasolták az emléknap megtartását.

Végül magyar−lengyel−litván kezdeményezésre, az EU-országok igazságügyi miniszterei 2011 júniusi luxembourgi tanácskozásukon fogadták el a totalitárius rendszerek által elkövetett bűncselekmények áldozataira emlékező dekrétumot, és egyben az 1939-ben Moszkvában megkötött Molotov–Ribbentrop-paktum – más néven Hitler−Sztálin paktum – aláírásának napját, augusztus 23-át, a totalitárius diktatúrák áldozatainak európai emléknapjává nyilvánították. A dokumentum elfogadásával az Európai Unió lépést kívánt tenni a közös európai múlt tudatának és a kollektív emlékezet erősítéséért.