Menu

A lakásfenntartási támogatásról

2012.02.04.

Önkormányzatunk a rászorulóknak segítséget nyújt lakhatásuk megőrzéséhez. Talán, van, aki eddig nem is tudott erről a lehetőségről. Mások, lehet, hogy bár ismerik, abban nem biztosak, ők igénybe vehetik-e, s ha igen, mit kell ehhez tenniük? Különösen, hogy idén a tavalyihoz képest változtak a feltételek, lehetőségek. Mindezekről Reiszné Naszádi Magdolna, a Szociális és Egészségügyi Iroda irodavezető helyettese az alábbiak szerint tájékoztatott.

-Önkormányzatunk normatív lakásfenntartási támogatást, adósságkezelési szolgáltatást valamint lakbértámogatást nyújt a szociálisan rászorulók számára.
-Milyen kiadásokra, ki, és hol igényelheti a normatív lakásfenntartási támogatást?
A villanyáram-, a víz- és a gázfogyasztás, a távhő-szolgáltatás, a csatornahasználat és a szemétszállítás díjához, a lakbérhez vagy az albérleti díjhoz, a lakáscélú pénzintézeti kölcsön törlesztőrészletéhez, a közös költséghez, illetve a tüzelőanyag költségeihez; az igényelheti, aki a kerületünkben érvényes bejelentett lakó- vagy tartózkodási hellyel rendelkezik, és a jogosultsági feltételeknek megfelel.
Fontos tudni, hogy lakásfenntartási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg.
A kérelmeket a Polgármesteri Hivatal Szociális és Egészségügyi Irodájához kell benyújtani. – – Milyen jövedelemhatárig lehet igényelni a támogatást?
– A támogatásra az a kérelmező lehet jogosult, akinek családjában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nagysága nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum 250 %-át, vagyis, 2012-ben 71.250 Ft-ot.
A jövedelemszámítás alapja, a háztartás fogyasztási szerkezetét kifejező, fogyasztási egységre jutó jövedelem. Ez reálisabban jeleníti meg az adott háztartás jövedelmi és kiadási viszonyait, mint az egy főre jutó jövedelem, hiszen a fogyasztás és a kiadások a háztartás tagjai számának emelkedésével nem egyenes arányban növekednek.
-Hogyan kell kiszámítani az egy fogyasztási egységre jutó jövedelmet?
– Össze kell adni a háztartásban élők arányszámát, majd az összjövedelmet el kell osztani az arányszámok összegével.
A háztartás első nagykorú tagjának arányszáma 1,0; a második: 0,9; minden további nagykorú arányszáma 0,8; a háztartás első és második kiskorú tagjának arányszáma személyenként 0,8. Minden további kiskorú arányszáma tagonként 0,7. Ha a háztartás tagja magasabb összegű családi pótlékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül, vagy a háztartás tagjára tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak, arányszám 0,2-del növekszik.
Ha a háztartásban gyermekét egyedülállóként nevelő szülő – ideértve a gyámot, a nevelőszülőt és a hivatásos nevelőszülőt – él, arányszáma 0,2-del növekszik.
– Mit jelent a lakásfenntartási támogatás elismert havi költsége?
– A normatív lakásfenntartási támogatás esetében a lakásfenntartás elismert havi költsége az elismert lakásnagyság és az egy négyzetméterre jutó elismert költség szorzata. Az egy négyzetméterre jutó elismert havi költség összegét az éves központi költségvetésről szóló törvény határozza meg.
– Van-e még más feltétele a lakásfenntartási támogatásnak?
-A lakásfenntartási támogatás rendszerében a jövedelmi jogosultsági feltételek mellett vagyonvizsgálatra kerül sor. Ennek célja, hogy kiszűrhetőek legyenek a támogatást nem jogszerűen igénylők.
A vagyon megállapításakor az ingatlant, a járművet és a forgalomképes vagyoni értékű jogot kell figyelembe venni. Nem kell beszámítani a kérelmező (jogosult) által lakott ingatlant, az általa lakott ingatlanon fennálló vagyoni értékű jogot, valamint a mozgáskorlátozottságára tekintettel fenntartott gépjármű értékét.
-Pénzben vagy természetben kell nyújtani a támogatást?-
– Pénzben és természetben is nyújtható, de a törvény értelmében elsősorban természetben kell nyújtani. A támogatást főként azokhoz a rendszeres kiadásokhoz kell nyújtani, amelyek megfizetésének elmaradása a kérelmező lakhatását a legnagyobb mértékben veszélyezteti. Természetben nyújtott támogatás esetén az ügyfél nem kap közvetlenül pénzt, hanem az önkormányzat a közüzemi (gáz-, áramdíj, víz-csatorna, szemétszállítási díj, távhődíj, stb.) szolgáltatók felé utalja a megállapított támogatást.
– Mikor lehet benyújtani a támogatás iránti kérelmet és mennyi ideig érvényes, ha megítélik?
– Első alkalommal bármikor. Ha már korábban megállapítottuk számára a támogatást, ekkor új kérelmet az előző lejáratának hónapját követően lehet benyújtani. A támogatás egy év időtartamra kerül megállapításra, melyet a kérelem benyújtása hónapjának első napjától havonta folyósítunk.
– Milyen igazolásokat, dokumentumokat kell az igényléshez benyújtani?
A háztartásban élő személyek jövedelmi viszonyait tanúsító igazolásokat a kérelem benyújtását megelőző hónapról, vagyonnyilatkozatot, előző havi számlákat, közös képviselői nyilatkozatot (ahol van), és a lakás nagyságának hitelt érdemlő igazolását.
Bérlakásban vagy albérletben élő személy esetében a bérleti illetve albérleti szerződés. Ha a kérelmező a lakást kizárólagosan, de szívességi lakóként használja, csatolnia kell az őt erre feljogosító lakáshasználati szerződést, amely alapján a lakás fenntartási költségeit ő fizeti.
– Mit jelent az adósságkezelési szolgáltatás és hol kell igényelni?

Az adósságkezelési szolgáltatás lakhatást segítő ellátás. Az önkormányzat azt a családot vagy személyt részesítheti ebben, akinek az adóssága meghaladja az ötvenezer forintot, és a meghatározott adósságok valamelyikénél fennálló tartozása legalább hat havi, vagy a közüzemi díjtartozása miatt a szolgáltatást kikapcsolták. Az is részesülhet a támogatásban, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az önkormányzat rendeletében meghatározott összeghatárt, valamint aki a településen elismert minimális lakásnagyságot és minőséget meg nem haladó lakásban lakik, feltéve, hogy vállalja az adósság és a települési önkormányzat által megállapított adósságcsökkentési támogatás különbözetének megfizetését, továbbá az adósságkezelési tanácsadáson való részvételt.
Adósságnak minősül a lakhatási költségek körébe tartozó közüzemi díjtartozás, közösköltség-hátralék, lakbérhátralék, hitelintézettel kötött lakáscélú kölcsönszerződésből, illetve abból átváltott szabad felhasználású kölcsönszerződésből fennálló hátralék.
A szolgáltatás igénybevételéhez az Újpalotai Családsegítő Szolgálat Háztartási Adósságkezelő Tanácsadóját kell felkeresni (Árendás köz 4-6.) Telefon: 414-0878
-Adósságkezelési szolgáltatás mellett is igényelhető a lakásfenntartási támogatás?
-Igen, de az így lakásfenntartási támogatásban részesülő személy egyidejűleg normatív lakásfenntartási támogatásra nem jogosult. Ugyanazon személy, vagy háztartásának tagja az adósságkezelési szolgáltatás lezárásától számított 24 hónapon belül nem részesülhet adósságkezelési szolgáltatásban.
-Ki részesülhet lakbértámogatásban, mennyi a havi összege, és hol igényelhető?
– A kerületi önkormányzati bérlakásban élő szociálisan rászorulók kérhetik. Feltétele, hogy az együttlakó családtagok egy főre jutó havi nettó jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, nem rendelkeznek az Szt. 4. § (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott vagyonnal, és a lakás szobaszáma nem haladja meg a vonatkozó rendeletben meghatározott mértéket. A Palota Holding Rt. igazolja a kérelem benyújtását megelőző 6 hónapra visszamenőleg a lakbér befizetését, vagy a kérelmező benyújtja a lakbérhátralék befizetésére kötött részletfizetési megállapodást
A lakbértámogatás kizárólag természetben nyújtható. Mértéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 15 %-a, de legfeljebb a lakbér 50 %-a, és összege nem lehet kevesebb 2.500,-Ft-nál.
A kérelmeket a Szociális és Egészségügyi Irodához kell benyújtani.