A határ továbbra is a csillagos ég!
Április 6-tól május 8-ig tekerj nyolcszor! Természetesen.
„Ősszel már eltekertünk a Holdig és vissza, tavasszal másik égitestet választunk, és reméljük, hogy ezúttal még többen segítenek abban, hogy elérjük a célt! Mielőtt bárki félreértené, nem űrutazást tervezünk, hanem a Bringázz a Munkába! kampányt népszerűsítjük.“ – áll a szervezők felhívásában.
Április 6-án indul a Magyar Kerékpárosklub és a Közelkedési, Hírközlési és Energaiügyi Minisztérium közös szevezésében, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közreműködésével a Bringázz a Munkába! kampány, amelynek fő célja, hogy az egész országban népszerűsítse a kerékpározást és felhívja a figyelmet a fenntartható városi közlekedés kialakításának fontosságára.
A kampányban részt lehet venni egyénileg vagy maximum öt fős csapatokban, regisztrálni és a csoport eredményét jegyezni pedig a www.bringazzmunkaba.hu oldalon lehet. A regisztráció után a tekeréseket a közlekedési naplóban lehet jegyezni. A honlapon azt is nyomon lehet követni, hol tart a cégek és csapatok közötti verseny állása, hány km-t tekertek a résztvevők, hány kg szén-dioxidot és mennyi benzinpénzt spóroltak meg. Természetesen a cégek is megmérettetnek. A szervezők keresik azt a céget, ahol legnagyobb arányban bringáznak az alkalmazottak, illetve más téren is mérik a mozgósítási kedvet. A cégeket méretüktől függően öt kategóriába sorolják, így mindenki egyenlő esélyekkel indul.
Az április 6. és május 8. közötti időszakban legalább nyolcszor kell bringával munkába menni: aki így tesz, garantált ajándékot kap, s az a cég illetve kar, egyetem nyer a versenyben, ahol a legnagyobb a kerékpárosok aránya. A legjobbak értékes ajándékokat nyernek. Tehát bringára fel!
A kampány eseményei
Április 5: nagy bringás szezonnyitás a Nyugati pályaudvarnál a Westend előtt 13 és 18 óra között. A szervezők több más izgalmas program mellett ingyenes bringaszervizt biztosítanak a résztvevőknek, élő óriásplakát előtt lehet fotózkodni, valamint vezetett városi kerékpártúrán is részt lehet venni. A program keretén belül avatja fel a MÁV a pályaudvarra telepített új kerékpártárolókat.
Április 22: a Föld napján a Magyar Kerékpárosklub is ünnepel, a BaM! napot a jelentkező önkormányzatok maga szervezik meg.
Május 24: a tavaszi BaM! záróeseménye, eredményhirdetéssel és bulival egybekötött vidám bringás program várható!
Újdonságok
Ez alkalommal a szervezők új alkampányokat is meghirdetnek, a Bringázz az egyetemre!, a Bringázz szoknyában és öltönyben! és a Bringázz és vonatozz! akciókat. Utóbbi keretében mindenki, aki április hónapban 15 km feletti kerékpár havibérletet vásárol, 15 km-es áron juthat hozzá, amely így 2230 Ft-ba kerül, függetlenül attól, hogy távolabbi az úti célja. Ez április 1-től váltható bármilyen érvényes jegyhez. A bérlet április 1-től május 5-ig érvényes. A Budapesti Kerékpáros Havibérlettel a főváros közigazgatási határain belül, tetszőleges viszonylatban és korlátlan számban szállítható a kerékpár érvényes vasúti menetjegy/bérlet vagy Budapest Bérlet mellett a MÁV-START vonatain, egyes járatokat kivéve. Ez a bérlet mindössze 1800 Ft -ba kerül, és szintén április 1-től május 5-ig érvényes.
Budapesti Kerékpáros Bérlettel rendelkező utasoknak, megkönnyítve a városon belüli közlekedést, a MÁV-START április hónapban lehetőséget biztosít, hogy bizonyos InterCity vonatok kijelölt kocsijait, érvényes jegyekkel, bérletekkel, de IC pótjegy váltása nélkül az adott állomások között igénybe vehessék. Bővebb információ a www.bringazzmunkaba.hu oldalon található.
A Bringázz szoknyában és öltönyben! elnevezésű kezdeményezéssel a szervezők a kerékpározás természetességét szeretnék hangsúlyozni, azt, hogy télen-nyáron, speciális öltözet nélkül is lehet használni ezt a közlekedési eszközt. A cél az, hogy mindenkiben tudatosuljon: a kerékpár a legkézenfekvőbb közlekedési eszköz, csak rápattan az ember és elteker az úti céljához. Nem kíván különösebb előkészületeket, kényelmes tempóban nem izzasztó, bármilyen ruhában művelhető, akár szoknyában vagy öltönyben is – ahogy azt rengeteg városban teszik szerte a világon és Magyarországon is a kisebb településeken. Azok között, akik legalább kétszer öltönyben vagy szoknyában tekertek, három színházbérletet sorsolnak ki a Merlin Színház jóvoltából, valamint öt BringaBag táska is gazdára talál.
A Bringázz az egyetemre! alkampány célja, hogy kiderüljön, melyik Magyarország legbringásabb főiskolája vagy egyeteme, illetve kara, ezen kívül semmiben nem különbözik a fő kampánytól. A részvételhez a www.bringazzmunkaba.hu oldalon való regisztráció után a közlekedési naplóban kell jelölni a bringás napokat, illetve a megtett kilométereket. A garantált ajándékok mellett három kerékpárral, három Brooks nyereggel, 40 Knog lámpával és öt BringaBaggel lehetnek gazdagabbak a résztvevők.
A cégek versenyében indulók között a ketegória nyertesei (a legbringásabb cég!) egy-egy céges bringát kap ajándékként. A nanocég kategória nyertesének minden alkalmazottja Magyar Kerékpárosklub tagságot kap. Az a 3000 egyetemista és 7000 munkavállaló, aki elsőként teljesíti a nyolc tekerést, garantáltan megkapja az oklevelet, a 30% kedvezményről szóló BringaBag utalványt és más hasznos kiegészítőket.
Magyar bankok a kerékpározásért
A Magyar Nemzeti Bank barátságos versengésre invitálja a hazai bankok kerékpárosait a tavaszi „Bringázz a munkába!” kampány keretein belül. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a fenntartható közlekedés ügyére, a környezettudatos vállalati kultúrára, és hogy segítse a biciklizés minél szélesebb körű elterjedését. Az MNB – mint az őszi forduló legjobban szerepelt bankja – útjának indítja a „legbringásabb bank” vándorkupát, amit a kampány végén az összes résztvevő bank csapatainak rendezett közös pikniken ad át a legnagyobb bringás aránnyal végzett pénzintézetnek! /További információ és részletek: Erhart Szilárd (erhartsz@mnb.hu), Tóth Daniella (tothd@mnb.hu) /.
Ők is bringáznak!
2009 tavaszán, a tavalyi kampányhoz hasonlóan, Hajós András, Király Júlia, Ónodi Eszter, Péterfy Bori, Reisz András és Novák Péter is csatlakoztak a kampányhoz. Néhányukat arról kérdeztük, mit üzennek azoknak, akik még nem kerékpároznak:
Péterfy Bori, énekesnő: „Nálam senki nem félt jobban a biciklizéstől, mindent kitaláltam, hogy miért ne…Ma már csodálkozom azokon, akik azt mondják, nem mennek biciklivel, mert úgy vannak öltözve. Szerintem biciklizni bármiben lehet….Egészen másképp tudok bringázás közben gondolkodni, a szerepet mondani, vagy énekelni.“
Király Júlia, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke: „Mi motivál, hogy biciklizzek? Hát hogy jó! Elképzelhető más motiváció is? Persze a gyorsaság is szempont: mindig egy utolsó pillanatban induló, nagyon kiszámítottan érkező ember voltam, és kocsival ott ültem a dugóban és ez iszonyú frusztráló volt, a bringával ez elkerülhető. Van úgy, hogy előbb elindulok otthonról, csak hogy a kedvenc körömet megtegyem. Ez a Margit hídon átmenni, ott felkel a nap, végig a budai parton és a Lánchídon vissza, szembe a Grashammel, felmenni a Bazilikáig és onnan visszakanyarodni, egyszerűen annyira gyönyörű kör…”
Mit mondanak azok, akik már részt vettek a kampányban?
„Ma van az őszi BaM utolsó napja. Már több éve használom a bringát
munkába járásra, eddig többnyire csak jó időben. Az őszi BaM alkalmával végül is sikerült minden tervezett napon bringával jönnöm (13 BaM alkalom). Októberben is
folytatom, amíg az útviszonyok lehetővé teszik. Szeptemberben 81%-os arányban jöttem biciklivel a munkába, számomra eddig ez a legmagasabb arány, talán a BaM-nak is köszönhető. A napi közel negyven km hétközi edzésnek sem rossz.”
(Kovács Imre, forrás: www.bringazzmunkaba.hu)
„2008 júniusában, szülinapomra megleptem magam egy bringával. Ezernyi
lehetőséget néztem, és fórumokat elolvastam, majd aztán szerelmes lettem,
választottam, és megvettem! Újpesten vásároltam és már tekerve vittem
haza. Kőbányáról Zuglóba járok dolgozni, telefonos ügyfélszolgálat,
ülés-fekvés egész nap, kivétel a napi kb. másfél óra. Szó szerint
néhol árkon-bokron megyek keresztül, mindennap kétszer kirándulok egy jót,
kb. 1 óra, ha nagy a forgalom, este bő félóra. Rosszul vagyok a
tömegközlekedésen, úgyhogy esőben is tekerek! Kíváncsi leszek, milyen lesz majd a
hidegben! (Tarr Zsuzsanna, forrás: www.bringazzmunkaba.hu)
„ Miért is érdemes bringázni? Sok-sok oka lehet. Én például 18 éves
koromban utáltam korán kelni, hogy elérjem a munkahelyi járatot, ezért kezdtem el tekerni, még a jó öreg camping biciklivel. Azóta változott egy s más, a biciklim, a
munkahelyem, az egészségem. Sajnos nem mindig megy ezért a bringázás,
időközben asztmás lettem és vigyáznom kell, mikor ülök biciklire. De ha
csak tehetem, tekerek. Most már 18 éves nagylányom is csatlakozott, nyári
szabad estéken mindig együtt tekerünk. Hát ezért is érdemes.”
(Kovács Tiborné, forrás: www.bringazzmunkaba.hu)
Tavalyi eredményeink:
Regisztrált felhasználó 8 000 fő
Legalább 7 alkalommal tekert 3 815 fő
Km 737 699 km (A Föld-Hold távolság kétszerese)
Megspórolt CO2 kibocsátás 139 605 kg
Elégetett kalória 16 137 121 kcal
Megtakarítás 15 492 990 Ft
Az országos Bringázz a Munkába! kampány a Magyar Kerékpárosklub szervezésében valósul meg az európai Lifecycle projekt és a Kerékpáros Magyarország Program keretében az Európai Unió támogatásával, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közreműködésével, valamint a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium mint a kampány kezdeményezője, a szerzői jogok tulajdonosa hozzájárulásával.
Kapcsolódó cikkek:
Kerékpárosok végig a kerületen
Megalakult a Magyar Kerékpárosklub Észak-Pesti Alapszervezete
Kritikus tömeg lesz a Föld Napján
Kerékpárral a kerületben
Kapcsolódó linkek:
Brigázz a munkába honlapja
Magyar kerékpárosklub honlapja
Critical Mass honlapja
Cycle Chic honlapja