Menu

A fűtési szezon környezeti problémái

2010.11.12.

Sajnos, sokan nem tudják, hogy a forgácslap műanyagot is tartalmaz és égetése veszélyes.
Sokan a gázfűtés mellett megtartották a régi kályhákat vagy kazánokat, ami a gáz drágulása miatt érthető.

A fa vagy vegyes-tüzelés munkaigényes ugyan, de némileg olcsóbb, mint a kényelmes gázfütés. A faforgácslap azonban nem a kályhába való! Égetése tönkreteszi a kazánokat és kályhákat, egészségünkre veszélyes, környezetünket rombolja.
Kérjük, hogy veszélyes hulladékot ne égessenek el még fűtőberendezésekben sem.

Részlet a Levegő Munkacsoport honlapján olvasható cikkből:

“Egy úr a forgácslappal való tüzelés veszélyeiről érdeklődött Tanácsadó Irodánknál. Lakhelye közelében egy családi házban faipari hulladékokkal (rétegelt lemez, forgácslap, kátrányos fa, stb.) fűtenek. Családjában többször előfordult, hogy a család tagjai fejfájásra panaszkodtak, ablakot nyitni, szellőztetni nem mernek a téli időszakban.
Tanácsadónk tájékoztatta az urat , hogy a faforgács nem tiszta fa, mivel műanyagot tartalmaz, tehát a levegő védelméről szóló 21/2001. számú kormány rendelet értelmében, elégetése tilos. Az égető ellen az illetékes környezetvédelmi felügyelőséghez vagy a helyi önkormányzat jegyzőjéhez kell fordulni panasszal. Vegyész kollégánk ismertette a lakossal a faforgács és különböző faipari hulladékok elégetésének egészségkárosító hatásait.
Az égetés során aldehidek, ketonok, fenolok, PAH-ok (policiklikus aromás szénhidrogének) és más vegyületek keletkeznek, amelyek fajtája és mennyisége az elégetett faipari hulladéktól függ. A keletkező légszennyező anyagok azon felül, hogy fejfájást okoznak, irritálják a szemet és a légzőrendszert, rákot is előidézhetnek.
Végül a probléma anélkül megoldott, hogy a panaszos a környezetvédelmi felügyelőséghez vagy az önkormányzat jegyzőjéhez fordult volna, elég volt csupán a füstölő szomszédot felvilágosítani a tevékenységének egészségkárosító hatásairól, mivel ő maga is több gyermek édesapja volt, aki félti gyermekeit, csak az égetés következményeivel nem volt tisztában.”

A faipari hulladékok kezelésére vonatkozó fontosabb jogszabályok a következők:
• 2000. évi XLIII. törvény a hulladék- gazdálkodásról
• 4/2001. (II. 23.) KöM rendelet a hulladék olajok kezelésének részletes szabályairól
• 5/2001. (II. 23.) KöM rendelet a poliklórozott bifenilek és a poliklórozott trifenilek és az azokat tartalmazó berendezések kezelésének részletes szabályairól
• 98/2001. (VI. 15.) kormányrendelet a veszélyes hulladékkal kapcsolatos tevékenységek végzésének feltételeiről
• 16/2001. (VII. 18.) KöM rendelet a hulladékok jegyzékéről
• 3/2002. (II. 22.) KöM rendelet a hulladékok égetésének műszaki követelményeiről, működési feltétele- iről és a hulladékégetés technológiai kibocsátási határértékeiről
10/2002. (III. 26.) KöM rendelet a hulladékok jegyzékéről szóló 16/ 2001. (VII. 18.) KöM rendelet módosításáról.