Menu

100 éves a Testvériség SE

2009.12.20.

Idén ünnepli a Testvériség Sport Egyesület 100. születésnapját. A kiállítással egybekötött ünnepi közgyűlésen Hajdu László polgármester, országgyűlési képviselő is részt vett.

-Tisztelt Hölgyeim és Uraim, Kedves Vendégek, Sporttársak!
A 2009-es esztendő nevezetes dátum a Testvériség Sport Egyesület életében. Ez az év az egyesület centenáriumának éve. A 100 éves évforduló alkalmából visszatekintünk a Testvériség elmúlt évszázadának legfontosabb eseményeire, mérföldköveire és mindazokra, akik sokat tettek a sportegyesület hírnevéért, fennmaradásáért.
Elevenítsük fel szóban, írásban, valamint a kiállításon látható fényképeken, díjakon, serlegeken és korabeli sporteszközökön keresztül, hogy mi is történt az elmúlt évszázad alatt. Száz év nagy idő, különösen akkor, ha – mint tudjuk – két világháború és egy gazdasági világválság nehezítette az egyesület és a sportolók életét, tevékenységét. Mivel az Egyesület története szorosan kapcsolódik a Főműhelyhez, szeretném ismertetni, hogy is került ide Istvántelekre ez az üzem.
Az üzem jogelődje 1847-ben épült, a mai Nyugati pályaudvar területén felépült mozdony és kocsijavító telep, „Pesti Főműhely” később mint „Nyugati Főműhely” elnevezéssel működött. Ezt a telephelyet a megnövekedett mozdony és kocsipark, valamint a városfejlesztési koncepciók miatt kitelepítették Rákospalota és Újpest között lévő első magyar vasútvonal mellé, Istvántelekre.
Az új főműhely építési munkálatai 1901-től 1905-ig tartottak. A Nyugati főműhely teljes személyzetének Istvántelekre való hivatalos átköltöztetése ünnepélyesen 1905. május 1-jén fejeződött be, ekkor a főműhelynek 1150 munkása és 70 tagú felügyeleti személyzete volt.
Négy évvel később, 1909. május havában az Istvántelki főműhely alkalmazottjaiból alakult küldöttség kereste fel Varga Pált a főműhely akkori főnökét, hogy járuljon hozzá egy sportegyesület megalakításához..Varga Pál a legnagyobb megértéssel karolta fel az eszmét és az első lépése az volt, hogy a sporttelep céljaira területet kért a MÁV igazgatóságától Az engedély megérkezéséig az egyesület rendelkezésére bocsátotta a műhely területén lévő tenisz klubházat, ahol a klubtagok összejöveteleiket és megbeszéléseiket megtarthatták. Jaszniger Alfréd, Sólyom Fekete Ferenc, Vízi Pál, Szekeres Ernő, Sárosi Endre, Ribárszky Dániel, Stieder Sándor, Csipkai Henrik, Reoprich Antal voltak az egyesület első lelkes sportbarátai és az egyesület létrejöttének kezdeményezői.
1909. szeptember havában tartották meg az alakuló közgyűlést, amelyen az egyesület tiszteletbeli elnökévé Varga Pált, elnökévé Kreutzer Gézát választották meg.
Az ülésen három szakosztályt alakítottak meg: a birkózó, az atlétika és a labdarúgó szakosztályt és ezzel kezdetét vette az Egyesület évszázados története. A főműhely vezetése a Testvériség sporttevékenységének támogatása mellett saját dolgozói testedzésére is gondot fordított. Az üzem területén – az akkori szokásoknak megfelelően társadalmi munkában -több tömegsport lebonyolítására alkalmas kispályát építettek. Ez volt az országban az első, üzemen belüli tömegsportot szolgáló létesítmény. A kezdeményezés népszerűségét mi sem mutatja jobban, minthogy az üzem dolgozói rendkívül sokan jelentkeztek és vettek részt a szakszervezet és a KISZ által rendezett üzemi versenyeken. Az említett körülmények kedvezően befolyásolták az idén pontosan 100 éves Testvériség Sport Egyesület sportéletének tartós és látványos fejlődését.
Az egyesület elnevezését az alapítók a francia forradalom hármas jelszavából vették át. A névválasztás telitalálatnak bizonyult, mert az egyesület tagjai és vezetői azóta is egyaránt büszkék a „Testvériség” névre és arra, hogy a TESI nagy családjába tartozhatnak. Az egyesület vezetői mindvégig törekedtek a testvériség név megőrzésére, amit lényegében egy rövid időszak kivételével sikerült elérniük. 1948-tól a sportegyesület neve a vasútorientált sportpolitikára tekintettel a Rákospalotai Lokomotívra, később Rákospalotai Törekvésre változott, 1957-től ismét az eredeti és az 1947-ig használt Testvériség SE nevet viseljük.

Tisztelt ünnepi közgyűlés!
A legtöbb munkás sportegyesülethez hasonlóan a TESI-nek is gyakran kellett helyszínt, sporttelepet változtatni. Az alakulás után néhány évig az UTE sporttelepét béreltük. 1914-ben a BAK és a BTC Amerikai úti pályáját vettük bérbe. 1916-tól már egyedül használhattuk a sporttelepet. A kedvező lehetőséget kihasználva az egyesület komoly fejlesztéseket végzett: a sportpályát átalakította, klubházat épített, futópályát és teniszpályát létesített. 1935-ig volt otthonunk az Amerikai úti sporttelep, azonban fontos közlekedésfejlesztési elképzelések miatt a sportpályát megszüntették. A Testvériségnek ismételten új sporttelep után kellett néznie. A MÁV Igazgatósága most is segítségére sietett egyesületünknek és a Tatai úton egy megfelelő nagy területet engedett át sportpálya céljaira. A Tatai útról a II. Világháború után Istvántelken, a Szalámigyár mögött kialakított pályára költöztünk, innen 1957-ben a Mézeskalácstéren a Taxival közösen használtuk a sporttelepet, azonban lakótelep építés miatt ismételten költöznünk kellett. Egyesületünk létesítmény helyzete véglegesen 1972-ben oldódott meg a XV. kerületi Bánkút utcai Barátság Sporttelepre való költözéssel, ahol jelenleg is működünk.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A rendelkezésemre álló időkeretben lehetetlen minden szakosztály működéséről és eredményeiről beszámolni, de szeretném röviden felsorolni a 100 év során működött szakosztályokat és megalakulásuk idejét.
Amint korábban említettem, elsőnek – 1909-ben az atlétikai, a birkózó és a labdarúgó szakosztály alakult meg. Ebben az időben a birkózókkal együtt, egy szakágban szerepeltek a súlyemelők is.
A kerékpár szakosztály 1912-ben alakult, kezdetben szabadidősport jelleggel, később 1914-től, miután a Magyar Kerékpáros Szövetség tagjai lettünk, versenysportágként működtünk. Az ökölvívást 1923-ban jegyezte be az Egyesület szakosztályai közé, melyet 1928-ban átvett a Budapesti Vasutas Sport Club. A vasutas teniszsport 1926-ban a Testvériség Sport Egyesületből indult el útjára. A vívó szakosztály 1928-ban hoztuk létre. A turisták és a repülők 1929-ben, míg a céllövők 1930-ban alakították meg szakosztályaikat. A MÁV Sportliga támogatásával 1932-ben alakult meg az úszó szakosztály. A Testvériség evezős szakosztályát 1935-ben hoztuk létre az újpesti Népszigeten. Az önálló súlyemelő szakosztályt 1950-ben alakítottuk meg. 1964 óta sikeresen működik az asztali labdarúgó szakosztály. A galambász szakosztály 1965-ben alakult meg. A Balatonon 1988-ban kezdte meg működését a vitorlás szakosztály. Egy csapattal 1992 tavaszán hoztuk létre a biliárd szakosztályunkat. Oil – Trans -Testvériség néven 1993 év elején alakult meg az autós szakosztály.
Tisztelt Vendégeinkben most jogosan alakul ki az az érzet, mely szerint a Testvériség Sport Egyesület évszázados működése alatt sokoldalú, tartalmas és színvonalas sportélet zajlott. És ez így is van. Az egyesületet támogató „erős” bázisvállalat tette lehetővé az említett gazdag sportrepertoár megvalósítását. Az egyesületben 24 sportág volt képviselve az elmúlt száz év alatt, amelyre méltán lehetnek büszkék a TESI tagjai, hívei és szimpatizánsai. Természetesen a 100 éves ciklus alatt jelentős változások következtek be. Voltak sportágak, melyek megszűntek, voltak melyek hosszabb rövidebb szünet után újra indultak és vannak, akik töretlenül dolgoznak a mai napig is.
Az elmúlt évszázad krónikájához hozzátartozik, hogy 1993-ban megszűnt az egyesület bázisintézménye, az Istvántelki MÁV Főműhely. Sorsfordító év ez a TESI életében. A bázisintézmény megszűnése az egyesület méretét, szerkezetét, gazdálkodási és működési feltételeit alapvetően változtatta meg, sajnálatos módon negatív irányba.
Az anyagi források beszűkülése a versenyszakosztályok számának kényszerű csökkentéséhez, és ezáltal a sportolói létszám fogyatkozásához vezetett. Ebben az időszakban 600 igazolt sportolója volt az Egyesületnek, 8 verseny és 2 tömegsport szakosztály működtetése mellett. Az Egyesület elnöksége a versenysport karcsúsítását a tömegsport szakosztályok növelése révén igyekezett ellensúlyozni. A verseny és tömegsport szakosztályok közötti arány jelentősen eltolódott a tömegsport javára és így kialakult a mintegy 400 tagból, 6 verseny + 4 tömegsport szakosztályból álló jelenlegi struktúra.
Az anyagi biztonság 84 éves korszaka, a biztos anyagi támasz 1993-ban történt megszűnésével lezárult. Helyébe a talpon maradásért, a sporttevékenység, illetve a működés fenntartásáért folytatott küzdelem időszaka lépett. Az Egyesület jelenlegi vezetése immár 16 éve mindennapi gondokkal küszködik és mindent megtesz a működési feltételek megteremtéséért, az elért eredmények konzerválásáért.
Az általam elmondottak röviden, távirati stílusban érintették az eltelt száz év eseményeit és inkább csak illusztrációként szolgálnak. A szakosztályok és a sportolók eredményeinek felsorolása szinte lehetetlen feladat ennyi idő alatt. Ezért, szeretném felhívni szíves figyelmüket a centenáriumra készült kiadványunkra, melyben
bővebben olvashatnak egyesületünk szakosztályainak figyelemre méltó eredményeiről, az Országos, Európai, Világ és Olimpiai szintű versenyzőinkről.
A Bánkút utcai sporttelepünkön megnyíló kiállításunkon pedig megtekinthetőek azok az oklevelek, érmek, serlegek, kupák, melyeket egyéni sportolóink és csapataink nyertek. Láthatóak olyan fényképek, régiek és a közelmúltban készültek, melyeken nyomon követhető az egyesület fejlődésének, eredményeinek története. A fényképeken felismerhetik egykori önmagukat, barátaikat, munkatársaikat, sporttársaikat.

Tisztelt ünnepi közgyűlés! Tisztelt Sportbarátok!
Engedjék meg, hogy a Testvériség 100 éves tevékenységéről szóló beszámolómat néhány összegző és talán az érzelmekre is apelláló gondolattal zárjam.
Úgy gondolom, a TESI 100 éves működése egyértelműen sikertörténet. Több tízezren sportoltak a Testvériség nagy családjában, és tízezrek számára tettük lehetővé a tömegsport mozgalomban való részvétel lehetőségét. Az utánpótlás nevelése terén kiemelkedő eredményeket értünk el. A TESI-hez fűződő „testvériség” eszmeiséggel, az egészséges és tisztességes versenyszellemmel, az összetartozás nemes érzésével az egész évszázad folyamán találkozhattunk.
Legyenek büszkék a Testvériség Sportegyesület elmúlt évszázadban elért eredményeire, erre az igazán szép múlttal rendelkező egyesületre! Itt és most szeretnék hálás szívvel köszönetet mondani mindenkinek, aki részese volt a közös munkának!
A büszke múlt után a jelenlegi helyzetünk inkább a talpon maradásról, a folyamatos működési feltételek biztosításáért folyó küzdelmekről szól. Az is bizonyos, hogy az elkövetkező időszak számos kihívást és sok nehéz feladatot tartogat az Egyesület vezetése számára.
Mögöttünk van egy sikeres évszázad, a jelenkor küzdelmekkel teli. Vajon mit hoz az elkövetkező 100 év, utódaink 2109-ben újra centenáriumot ünnepelhetnek az Elem utcában, vagy a Barátság sporttelepen? Ez egy költői kérdés, amire felelősséggel ma nem tudjuk a választ megadni.
Viszont ma is sokat tehetünk a Testvériség fennmaradása érdekében. Bizonyos, hogy jövőbeni tevékenységünk csak akkor lehet sikeres, ha a társadalmi és gazdasági körülmények változásaira képesek leszünk új szemlélettel, racionálisan és gyorsan reagálni. A kulcskérdés a Testvériség Sport Egyesület működési feltételeinek tartós biztosítása, vagyis a fenntartható fejlődés alapjainak megteremtése.
A jövő biztosításának további „záloga” a Testvériség 100 éves tapasztalatainak átadása és a „testvériség” maradandó értékeinek átörökítése a soron következő generációra. A Testvériség alapértékei alatt mindenekelőtt a „Testvériség” eszmeiségére, egymás kölcsönös tiszteletére, az egyenlőségre, mai szóhasználattal élve az esélyegyenlőség biztosítására, a tisztesség követelményének a sportban való alkalmazására és az utánpótlás nevelésének fontosságára gondolok.
Ma már tisztán látjuk, hogy a 100 éves működés „titkos receptje”: egy évszázad áldozatos, kitartó és tisztességes munkája. Az utánunk következő generációknak, sportolóknak és sportvezetőknek sem kell mást tennie és amennyiben ezt a már jól bevált receptet alkalmazzák, akkor joggal bízhatunk a következő 100 év sikerében is- hangzott el.