Menu

Hulladékból érték

2021.03.26.

2021-ben is pályázhatnak műanyag komposztáló keret elnyerésére!

Tudta Ön, hogy éves szinten 300 kg hulladékot termel otthonában és ebből kb. 100 kg hulladékot (ahelyett, hogy kidob) komposztálhatna is? A kerti komposztálás az egyik leghatékonyabb módja annak, hogy személyesen is tegyen valamit környezetéért.


Mit jelent a komposztálás?

A komposztálás egy újrahasznosítási folyamat, a legjobb és legtermészetesebb dolog, ami a háztartásunkban keletkező szerves hulladékkal történhet. A komposztálódás során a szerves anyagok oxidálódnak, lebomlanak és a talajba jutnak. Ez a legősibb talajjavító módszer. Olcsó és hatékony kerti és háztartási hulladék újrahasznosítás, és nem utolsósorban, tápanyagokban gazdag szervesanyag-forrás a növények számára.

Előnyei:

  • kevesebb szemét keletkezik
  • olcsó és környezettudatos megoldás
  • javul a talaj minősége
  • javul a talaj hő-és levegőgazdálkodása
  • javul a talaj tápanyagtároló képessége
  • a komposztban található hormonhatású anyagok serkentik a növényi növekedést
  • nagyobb lesz a növények ellenálló képessége a kórokozókkal és kártevőkkel szemben
  • alkalmas tápanyag visszapótlásra és trágyázásra is
  • nem kell elégetnünk a feleslegessé vált faágakat, nyesedékeket

 

Komposztáljon!

A XV. kerület képviselő-testülete 2021-ban is forrást biztosít a lakosság környezettudatos szemléletének elősegítése, növelése érdekében a kerti zöldhulladék háztartási hasznosítására. Minimális lakossági önerő vállalása mellett – 2000 Ft. – műanyag komposztáló keret elnyerésére pályázatot ír ki, melynek költségkerete 3 millió Ft.

A pályázati részvétel feltétele, hogy a pályázó rendelkezzen a XV. kerületben kertes ingatlannal, vagy kerttel, telekkel, melyen zöldhulladék keletkezik. (tulajdonos / haszonélvező / bérlő / használó stb. jogcímen). Kizárólag úszótelekkel rendelkező társasházak nem pályázhatnak.

 

Pályázatot nyújthat be:

  • magánszemély;
  • társasház, lakásszövetkezet (a közgyűlés döntése alapján);
  • nonprofit szervezet (egyház, alapítvány, egyesület stb.);
  • intézmény;
  • gazdasági társaság.

A pályázónak a pályázat elbírálása után, a komposztáló keretek kiosztásának megkezdése előtt kell a pályázati önrészt megfizetnie, melynek összege 2021-ban: 2.000 Ft/komposztáló keret

 

A pályázat benyújtásának módja

Az igényeket a jelen felhívás mellékletét képező Pályázati adatlap kitöltésével, és határidőn belül történő benyújtásával kell előterjeszteni. Az igényeket – a rendelkezésre álló keretösszeg erejéig – folyamatosan fogadja be az Önkormányzat.

 

Ingatlanonként 1 db komposztáló keret igénylésére van lehetőség. Az előző évek gyakorlatától eltérően az idei éveben olyan lakosok is pályázhatnak, akik már kaptak az előző években komposztáló keretet. Ennek oka, hogy hatékonyabb a komposztálás folyamata kétrekeszes rendszer alkalmazásával. Azok a pályázatok élveznek prioritást az, akik még nem nyertek az előző években.

Társasházak és lakásszövetkezetek esetében közgyűlési határozat szükséges, melyben a lakóközösség vállalja jelen pályázati adatlapon közölt lakossági önrész egyösszegű befizetését.

A pályázókra eső önrészt a Polgármesteri Hivatal írásbeli értesítését követően egy összegben kell befizetni!

Társasház és lakásszövetkezet esetében szükséges csatolni azt a közgyűlési határozatot, melyben a lakóközösség vállalja a lakossági önrész egyösszegű befizetését.

 

Benyújtás helye:

Személyesen:

  • Budapest Főváros XV. kerületi Polgármesteri Hivatal
    Ügyfélszolgálat
    1153 Bp. Bocskai u. 1-3. (bejárat az Illyés Gy u. sarkánál)

Postán: 

  • Budapest Főváros XV. kerületi Polgármesteri Hivatal
    Városgazdálkodási Főosztály
    1153 Bp. Bocskai u. 1-3.

Elektronikusan:

 

A Pályázati adatlapokat a szükséges mellékletekkel együtt egy példányban kell benyújtani, melyek letölthetők itt:

 


Tudjon meg többet a komposztálásról!

A komposztálással az elpusztult növényi részek lebomlását használjuk ki, és forgatjuk vissza őket a talajba. Így kis adagokban, fokozatosan és hosszú időn keresztül nyújthatunk tápanyagot a növényeinknek, ellentétben a műtrágyával, amely egy hirtelen, nagy mennyiségű, kevésbé hasznosuló dózist jelent.

Érdemes a kert egyik árnyékos sarkában kijelölnünk egy helyet a komposztkészítésre. Ide felhalmozhatjuk a kerti hulladékokat (falevél, lenyírt széna és szalma, gyümölcsfák nyesedéke, a zöldborsó és zöldbab szára, vagy a fel nem magzott gyomnövények), a nyers konyhai hulladékot, és ételmaradékot (zöldség és gyümölcsszármazékok, teafilter, kávézacc, hamu) és az állati eredetű trágyát és ürüléket. A tehéntől, kecskétől, disznótól, birkától, csirkétől és lótól származó trágya nagyon jo komposzt, de macska és kutya ürülékét ne használjuk, mert kórokozókat tartalmazhatnak, amelyek károsak a növényeink részére. Fontos, hogy mindig rétegesen rakjuk össze a szerves anyagot, és minél vegyesebb az alapanyag, annál gyorsabb a bomlási folyamat.

Hogyan készítsünk komposztot?

A kerti komposzt készítésére a kertben található valamennyi szerves hulladékanyag felhasználható.

  • Gyűjtsük össze a komposztálandó anyagokat, és tegyük a komposztáló ládába, majd vékony földréteggel fedjük be.
  • Mindig tegyünk barna hozzávalókat a komposztba. Ezek a száraz, kemény, magas széntartalmú anyagok, mint például a gallyak vagy száraz levelek.
  • Legyenek zöld hulladékok is a komposztban. Ezek a friss, lágy, nitrogénben gazdag anyagok, mint például a friss vágott fű, az ételmaradékok, és a konyhai hulladékok.
  • Igyekezzünk minden alapanyagot felaprítani, mert így gyorsabban lebomlanak majd.
  • Ha folyamatosan gondoskodunk arról, hogy nyirkosan maradjon a szerves hulladék, akkor 3-4 hónap alatt bomlásnak indul. Ilyenkor érdemes átkeverni a komposztanyagot, mert így több levegőhöz jut a szerves anyag, amivel elősegítjük a bomlás folyamatát.
  • Ha száraz az idő, meg is öntözhetjük a halmot. Ilyenkor is érdemes megkeverni az anyagot, hogy gyorsítsuk a folyamatot, és levegőhöz jussanak a rétegek. Ügyeljünk azonban arra is, hogy ne legyen túlságosan nedves a halom, mert akkor kellemetlen szagot áraszthat.
  • Az összerakástól számítva egy év múlva a komposzt egységes földnemű anyaggá válik. Ez egy könnyen lapátolható anyag, amit 1 centiméter vastagon célszerű szétteríteni és bedolgozni a bedolgozni a talajba.


Mit ne rakjunk a komposztálóba?

  • Kerüljük a húsmaradékokat és a zsírokat, a citrusfélék héját, a magvas gyomokat, és a beteg növényi részeket.
  • Ne kerüljön a komposztba hús, csont és a főzött konyhai hulladék se.
  • A dió és vadgesztenyefák lombját se komposztáljuk, mert az ezekben lévő juglon nevű vegyületnek növekedésgátló hatása van.
  • A legfontosabb azonban, hogy semmilyen szervetlen hulladékot ne rakjunk a komposztba (konzervdoboz, üveg, műanyag, papír) mert ezek nem bomlanak el!

A komposztálásról további érdekességeket is hallhatunk az “ország kertészétől”, néhai Bálint Györgytől.

 

(D.I.)
Fotó: Pixabay, Forrás: agrarszektor.hu