Menu

Az Újpalotai Víztoronyház is bemutatkozik a 17. Velencei Nemzetközi Építészeti Kiállításon

2020.06.22.

A magyar pavilonban tizenkét modern budapesti épület mutatkozik be, köztük a XV. kerület ikonikus toronyháza is.

Újpalota forgalmas kereszteződésében bizonyára sokan feltették már maguknak a kérdést: „Ez meg micsoda?”. A Nyírpalota utca 71. szám alatt található toronyházról sok mindent el lehet mondani, de azt, hogy belesimulna a környezetébe, egész biztosan nem. A Tenke Tibor által tervezett épület a maga 70,9 méteres magasságával Budapest legmagasabb lakóépületének számít, a magyarországi toronyházak sorában pedig bronzérmes. Az első, s ezzel a hazai lakóépületek legmagasabbika az 1975-ben épült, 81 méter magas szolnoki toronyház, ezt követi a debreceni, melyet 1969 és 1973 között építettek, magassága pedig 75 méter. Az Újpalotai Víztoronyház a maga kategóriájában azért is különleges, mert nem csupán lakóépületként, de víztoronyként is funkcionál, azaz funkcionált egykoron.

Az épület a – járványhelyzet miatt 2021-re halasztott  – 17. Velencei Nemzetközi Építészeti Biennále kiállításon is bemutatkozik, amelyen a V4-es országok – Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és Csehország – mellett Szlovéniából, Szerbiából, Romániából, Ukrajnából és Észtországból is részt vesznek fiatal építészekből álló építészirodák.

 

A 17. Velencei Nemzetközi Építészeti Biennále kiállításának főkurátora Hashim Sarkis építész, aki How will we live together? (Hogyan fogunk együtt élni?) címmel hirdette meg a Biennále központi programját. Az április 28-án kiírt magyar pályázatra hét pályázat érkezett, amelyek közül a zsűri Kovács Dániel Othernity – Modern örökségünk újrakondicionálása című munkát választotta ki győztesnek.

Mint írják, az Othernity – Modern örökségünk újrakondicionálása című kiállítás olyan aktuális témához nyúl, amely nemcsak regionális, de nemzetközi szempontból is releváns, és jól illeszkedik a 2020. évi Velencei Építészeti Biennále meghirdetett központi koncepciójába: arra keresi a választ, hogy hogyan tudunk együtt élni az építészeti örökségünkkel, milyen esélyeket tartogat a modern építészet vitatott és sok szempontból elavult öröksége a jövő építészei számára.  A projekt a közép- és kelet-európai régió tizenkét úttörő építészirodájának együttműködésében, Budapest 1962 és 1986 közötti építészetére alapozva a modern örökség megőrzésének alternatív, gondolatébresztő módjait kívánja bemutatni. Tizenkét modern budapesti épületet választottak ki, melyek újratervezésén, újragondolásán keresztül egyben regionális építészeti identitásunk újrafogalmazására tesznek kísérletet, annak a generációnak a bevonásával, amely képes mind a személyes ellenszenvtől, mind a nosztalgiától elvonatkoztatva vizsgálni az 1989 előtti korszakot.A magyarországi projekt installációját a  Paradigma Ariadné építésziroda tervezi.

 

A toronyházról további érdekességek olvashatók ITT.

(D.I.)

Fotók: XV Media
Forrás: HYPEANDHYPER