Menu

A sajátos nevelési igény (SNI) és ami mögötte van

2022.01.27.

Szakmai egyeztető fórumot tartottak a  XV. kerületi polgármesteri hivatalban.

Hogyan tud az önkormányzat védőhálót nyújtani a különleges bánásmódot igénylő gyerekeknek és családjaiknak? Többek között erről is szó volt azon a szakmai egyeztető fórumon, melyet január 21-én tartottak a XV. kerületi polgármesteri hivatalban: A sajátos nevelési igény (SNI) és ami mögötte van címmel. 

 

Fotó: Csokonai Nonprofit Kft., Vargosz

 

Az SNI széles palettán mozog, a különleges bánásmódot igénylő fiatalok mozgásszervi, érzékszervi, értelmi fogyatékkal vagy egyéb pszichés fejlődési zavarral küzdenek. A kerületben jelenleg 400 fő bölcsődésből 26 gyermek érintett SNI-vel. A 2000 fő óvodás gyermekből pedig 73 gyermek, amelyből 26 beszédfogyatékos, 24 pszichés fejlődési zavarral küzd, 22 pedig autizmus spektrum zavaros, valamint 1 mozgás fogyatékos.

Évről évre nő a fejlesztésre szoruló gyermekek száma, konkrét okok még nem ismertek, mi áll a növekvő tendencia hátterében, de a jobb diagnosztizáltság mellett nagy szerepe lehet a környezeti hatásoknak is. Fontos, hogy csak néhány százalék azoknak a gyerekeknek az aránya, akiknek speciális intézményre van szükségük, a többiek mind integrálhatóak a hagyományos bölcsődékbe, óvodákba. Ez a XV. kerületben jól működik, az önkormányzat ugyanis minden lehetséges segítséget megad a fejlesztendő kicsik és szüleik számára. A szülők szerepe azonban kiemelt fontosságú, hiszen a gyermek felzárkózása nagyban függ attól, hogy a sajátos nevelési igény felismerése milyen hamar történik.

A fórumon arra is rámutattak a szakemberek, hogy az iskolákban viszont már csak szórványosan tudják igénybe venni a speciális ellátást az érintettek, mivel egyre kevesebb gyógypedagógus, logopédus, konduktor dolgozik a közoktatási intézményekben. Magyarországon ráadásul nem sok iskola inkluzív, kevés az olyan intézmény, ami felkészült a különleges gyerekek fogadására. Pedig ezek a gyerekek ugyanúgy a társadalom részei, és már az iskolában meg kellene tanulnunk együtt élni egymással. Sok szülő viszont idegenkedik attól, hogy SNI-s kerüljön az osztályba, pedig kutatások igazolják, hogy a hagyományosan fejlődő gyerekeket empátiára tanítják.

Komár Renáta a tanácskozás koordinátora kiemelte: a fórum célja a tapasztalatcsere mellett, hogy gyakorlati megoldást találjanak azokra a hiányosságokra, amik hozzásegíthetik az érintett családokat a harmonikusabb mindennapokhoz. A pandémia nagy kihívás elé állította a szakembereket és a szülőket egyaránt, online térben a SNI-s gyerekek fejlesztése ugyanis nehezen oldható meg, az eszközhiányok miatt. A világháló árnyoldala nem csak a fejlesztések révén került górcső alá, hanem a közösségi oldalak használata, a különböző chat felületek hátrányait is kielemezték a szakemberek, hiszen a különleges bánásmódot igénylő fiatalokra még több veszély leselkedik az interneten.

Fotó: Csokonai Nonprofit Kft., Vargosz

A konferencián részt vett Tóth Vera alpolgármester, dr. Filipsz Andrea jegyző, Nagy Angéla, egyetemi hallgató, Reiszné Naszádi Magdolna, a Népjóléti és Intézményfelügyeleti Főosztály vezetője, Tajti Marianna gyógypedagógus-fejlesztő, Ránki Sára egyetemi oktató, igazságügyi nyelvész, valamint Százné Orosz Krisztina, a Család- és Gyermekjóléti Központ vezetője. Ezen kívül jelen voltak a Egyesített Szociális Intézmény, a Egyesített Bölcsődék és a kerületi óvodák vezetői, munkatársai.

 

Mit jelent az SNI?

Sajátos nevelési igényű gyermek az a különleges bánásmódot igénylő, aki a szakértői bizottság véleménye alapján az alábbi nyolc csoport valamelyikébe sorolható:

  • mozgásszervi fogyatékos;
  • érzékszervi (látási, hallási) fogyatékos;
  • értelmi fogyatékos;
  • beszédfogyatékos;
  • halmozottan fogyatékos;
  • autizmus spektrumzavarral küzdő;
  • egyéb pszichés fejlődési zavarral küzdő;
  • magatartásszabályozási zavarral küzdő gyermek.

 

Helyi segítség

A XV. kerületi önkormányzat minden évben pályázatot ír ki azon sajátos nevelési igényű, 3-23 éves gyermekek és fiatalok támogatására, akik különleges gondozást igényelnek. A támogatás a szakértői és rehabilitációs bizottság véleményében javasolt különleges gondozás keretében történő ellátás biztosítását, kiegészítését, bővítését célzó fejlesztő foglalkozások, terápiák költségeire fordítható.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Forrás: xvmedia.hu