Menu

Rákospalota-Kertvárosi Árpád-házi Szent Margit Plébánia

Cím: 1151 Budapest, Károlyi Sándor út 105
Telefon: +36 1 307 6510
E-mail: szentmargitplebania@gmail.com
Webcím: https://sites.google.com/site/szentmargitplebaniatemplom/
Vezető: Tóth Zoltán Fülöp, plébániai kormányzó

Miserend

kedd-csütörtök-péntek-szombat: 18:00
szerda: 8:00
vasárnap: 8:00, 9:30
Szentmisén kívüli szertartásrend:

1. péntek: a Szentmise után Jézus Szíve litánia
1. szombat 17.00: Szentóra a Szűzanya tiszteletére
a hónap utolsó csütörtöke: a Szentmise az azon hónapban elhunytakért. A Szentmisét lucernárium követi (az egyházközség halottaiért végzett szertartás)
Fogadóóra:

kedd-csütörtök: 16:00-17:30
szerda: 9:30-10:00

Közösségek

Caritas csoport (rászoruló nyugdíjasok számára ajándékcsomag osztása ünnepeken), Rózsafüzér Társulat

Éves rendezvények (a szokványos ünnepeken túl): templombúcsú (január 18.), szentelési évforduló (november 6.)

Közösség rövid története

A Kertváros benépesülése az 1920-as években a Grófi úton (ma Károlyi S. utca) történt nagyarányú parcellázás következménye volt. Az 1930-as években nehéz feladatot jelentett a Főplébánia számára, hogy e távol élő hívek lelki gondozását elvégezze. Ezért kérte Oetter György plébános, hogy a Magyarok Nagyasszonya Plébánia hatásköréből az Egyházi Hatóság vonja ki Kertvárost.

Közeli templom nem lévén, vasárnapi szentmiséket a Gyóni Géza téri elemi iskola folyosóján volt módjuk a híveknek hallgatni. A kertvárosi hívekben egyre erősödött az önálló plébánia és templom iránti igény, ezért már 1943-tól „Templomépítő Bizottság” működött. Mindeközben megkezdődött az anyagiak gyűjtése is.

1944-ben az illetékes hatóság püspöki leirattal – a határok kijelölésével – megalapította az új plébániát. Pétery József megyéspüspök úr megbízta az új egyházközség megszervezésével Nemes Istvánt, de a templomépítés a háború miatt még váratott magára. Az egyházközség alakuló gyűlésére csak 1945. november 21-én került sor. Rákospalota városától kapta ajándékba azt a telket az egyházközség, ahol végül felépülhetett a templom. Az alapkőletételre 1946. őszén került sor. A templom mai épülete eredetileg plébániának épült. A történelmi helyzet hozta úgy, hogy templommá kellett átalakítani az építkezés során.

A (félig kész) templom felszentelésére 1949. november 6-án került sor, és megtörtént az első bérmálás is. Védő szentjéül Szent Margitot választották. A munkálatok befejezéséhez még évtizedekre volt szükség a nehéz történelmi helyzetben. Nemes István atya egészségi állapota egyre romlott, így kapta segítőül Kádasi István atyát (1973), aki 1974-től plébánosa is lett Kertvárosnak. (Ő korábban a MÁV-telepi Jézus Szíve templom káplánja volt.) 1977-ben harangjai is lettek a templomnak.

A templom folyamatosan épült-szépült az évek során. Legutóbb, 2003. május 24-én dr. Paskai László bíboros atya a bérmálást követően megáldotta az új urnatemető-altemplomot.