Hagyatéki ügyintézés
A hagyatéki eljárás célja, hogy a hatályos öröklési jogszabályok alapján a hagyatéki eljárásban hozott döntéssel közhitelűen igazolja a hagyatéki vagyonban bekövetkezett jogutódlást, illetve tulajdonosváltozást, valamint az örökléssel kapcsolatban megteremtse az igények érvényesítését.
Az örökhagyó lakóhelye szerinti települési önkormányzat jegyzőjének feladata a hagyatéki eljárás előkészítése a közjegyzői eljáráshoz. A jegyző az eljárása keretében a hagyatékot felleltározza és nyilatkoztatja a hozzátartozókat, illetve az örökség várományosait, továbbá számba veszi a hagyatékot terhelő jogokat.
A hatáskör címzettje
Az elhunyt utolsó belföldi lakóhelye szerinti jegyző.
Eljárás indul
Más szerv, vagy intézmény által hivatalból megküldött halottvizsgálati bizonyítvány alapján indul az eljárás, de a halálesetet az is bejelentheti – a halál tényének igazolásával – akinek a hagyatéki eljárás megindításához jogi érdeke fűződik.
A halottvizsgálati bizonyítvány megérkezését követően az öröklésben érdekelt hozzátartozók meghallgatása céljából az érintettek postai úton értesítésre kerülnek. Az értesítéssel együtt nyilatkozatnyomtatvány kerül kiküldésre a hagyatéki vagyon előzetes meghatározása céljából.
Ha az örökhagyó után leltározás alá eső vagyontárgy maradt, az ügyintéző a hozzátartozó meghallgatása után hivatali helyiségében, vagy a hagyaték helyszínén elkészíti a hagyatéki leltárt.
A hagyaték leltározása
A belföldön maradt hagyatékot jogszabályban meghatározott esetekben leltározni kell. A leltározását a jegyző által megbízott hagyatéki ügyintéző végzi.
A hagyatékot leltározni kell:
- belföldön fekvő ingatlan van,
- belföldi cégjegyzékbe bejegyzett gazdasági társasági részesedés van,
- lajstromozott vagyontárgy van,
- öröklési illetékmentes értéket meghaladó ingó vagyon van,
- ha az örökség várományosa gyámság, vagy cselekvőképességet érintő gondnokság alatt áll
- ha az öröklésben érdekelt személy azt kérelmezi.
A helyszínen történik a hagyaték leltározása, ha:
- ha az öröklésben érdekelt méhmagzat, cselekvőképtelen, vagy korlátozottan cselekvőképes személy érdeke veszélyeztetve van, vagy
- örökösként csak a Magyar Állam érdekelt, vagy
- a jegyző vagy a közjegyző azt indokoltnak tartja, vagy
- jogszabályban meghatározott -öröklésben érdekelt- fél kérelmezi.
A leltározás befejezését követően a leltár, -ingatlanvagyon esetén az adó és értékbizonyítvánnyal együtt – megküldésre kerül az illetékes közjegyzőnek a hagyatéki eljárás lefolytatása céljából.
Az eljárás illetékmentes.
Ügyintézési határidő: 30 nap
Jogorvoslati eljárás:
Az eljárás során hozott végzés ellen a kézhezvételtől számított 15 napon belül, hatóságomnál benyújtandó, illetékmentes fellebbezéssel lehet élni.
A benyújtott fellebbezés elbírálása saját hatáskörben történik. Amennyiben a fellebbezésnek a hatóság 3 napon belül nem, vagy nem egészben ad helyt, azt haladéktalanul továbbítja az eljáró közjegyző részére.
Adatvédelmi tájékoztató a hagyatéki ügyintézés során megvalósuló adatkezelésről