Birtokvédelmi eljárás
Ha a birtokost birtokától jogalap nélkül megfosztják, vagy birtoklásában zavarják (tilos önhatalom), birtokvédelem illeti meg.
A jegyző által nyújtott birtokvédelem a kérelem benyújtását megelőző egy éven belül történt birtokháborítás esetén vehető igénybe.
A birtokvédelmi eljárás során pusztán ténykérdések vizsgálatára kerül sor, azaz a birtokától megfosztott, illetve a birtoklásban megzavart birtokosnak a védelem elnyeréséhez csak azt kell bizonyítania, hogy birtokban volt és a birtokot tőle jogellenesen elvonták, illetve a birtoklását tilos önhatalommal megzavarták.
Az eljárás elsődleges célja az eredeti birtokállapot helyreállítása, illetve a zavarás megszüntetése. Ha a birtokháborítás egy éven túl történt, vagy ha a birtokháborítás jogalapja is vitás, a birtoklásában sérelmet szenvedett fél bíróság előtt kérheti a birtokháborítás megszüntetését.
Hatáskör és illetékesség:
Akit birtokától megfosztanak vagy birtoklásában zavarnak, a birtoksértő magatartás elkövetésének helye szerinti jegyzőtől egy éven belül kérheti az eredeti birtokállapot helyreállítását vagy a zavarás megszüntetését.
Eljárás megindítása:
A jegyzői hatáskörbe tartozó birtokvédelmi eljárás kizárólag a birtokos (vagy képviselője) kérelmére indul. A kérelemben – a sérelmezett magatartás, illetve cselekmény rövid összefoglalásán túl – meg kell jelölni:
- a birtokvédelmet kérő nevét, lakcímét vagy székhelyét, továbbá aláírását, vagy elektronikus formában benyújtott kérelem esetén annak az elektronikus ügyintézés és a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény szerinti hitelesítését.
- a képviselője nevét, lakcímét (székhelyét), a meghatalmazást csatolni kell,
- az ellenérdekű fél (felek) nevét, lakcímét (székhelyét),
- a birtokvitával érintett dolog megjelölését,
- a jegyző illetékességét megalapozó adatokat,
- a jegyző döntésére irányuló kifejezett kérelmet.
A kérelemhez csatolni kell a kérelemben foglalt tények igazolására szolgáló bizonyítékokat.
A kérelem papír alapon vagy elektronikus úton is benyújtható. Írásbelinek nem minősülő elektronikus kapcsolat (pl. e-mail) útján a kérelem – mivel a teljes bizonyító erejű aláírást nem tartalmazza – nem nyújtható be.
A papír alapon előterjesztett kérelmet, valamint a kérelem mellékleteit eggyel több példányban kell benyújtani, mint amennyi féllel szemben a birtokvédelmet kérik, tekintettel arra, hogy a kérelmet és mellékleteit a jegyző nyilatkozattételre megküldi az ellenérdekű félnek.
Az eljárás illetékmentes.
A kérelem elbírálása 15 napon belül történik.
A tényállás tisztázása után a jegyző határozatot hoz, és ha minden kétséget kizáróan bebizonyosodik a birtoksértés elkövetése, az eredeti birtokállapotot helyreállíttatja, és a birtoksértőt e magatartástól eltiltja.
A birtokvédelmi kérelmet elutasító vagy annak helyt adó határozat ellen közigazgatási úton nincs helye jogorvoslatnak, a jegyző határozatát sérelmesnek tartó fél a határozat közlésétől számított 15 napon belül a másik féllel szemben indított perben a bíróságtól kérheti a határozat megváltoztatását. A keresetlevelet a Budapest Főváros XV. kerületi Polgármesteri Hivatalnál lehet benyújtani.
Adatvédelmi és adatkezelési tájékoztató a birtokvédelmi eljárás során megvalósuló adatkezelésről